Was het maar shalom. Ik schrijf dit artikel op de ochtend na de Iraanse aanval op Israël. Gelukkig heeft Israël deze aanval met hulp van zijn bondgenoten af kunnen slaan, maar het is heel eng, spannend en onvoorspelbaar. Het kan zijn dat de situatie op het moment dat jullie onze nieuwsbrief lezen alweer helemaal veranderd is.
Door: Elja Schwarz
Het zijn nare tijden waarin ik naarstig op zoek ben naar lichtpuntjes of puntjes van hoop.
Op 7 oktober was ik in Israël en heb ik de binnenkant van de schuilkelder meermaals gezien en daarna ontwikkelde zich een tragedie die aan beide kanten nog decennia zal doorwerken. Het is tijd voor nieuwe leiders met nieuwe inzichten, die begrijpen dat je met je vijand moet praten anders heeft niemand een veilige toekomst.
Het gaat om de dialoog zoals wij bij OJEC de Joods-christelijke dialoog hebben. Ook daarop staat nu spanning nu de oorlog in Gaza ook in Nederland tot polarisatie heeft geleid. Gelukkig merk ik uit de vele reacties dat er ook veel Nederlanders zijn die door alle propaganda heen kunnen kijken. Dat neemt niet weg dat het antisemitisme zulke hoogten heeft bereikt dat velen in de Joodse gemeenschap zich onveilig voelen.
En dit antisemitisme staat echt niet alleen in verband met de oorlogssituatie in het Midden-Oosten. Er blijkt een ontstellend gebrek aan kennis te bestaan waardoor vooroordelen en complottheorieën ruim baan krijgen. Daar zijn we ons binnen OJEC van bewust en we kijken wat wij kunnen toevoegen. Dat gebeurt in gesprekken met de aangesloten organisaties en tijdens lezingen zoals de geslaagde lezing over Joden in de Nederlandse jeugdliteratuur op 3 april. Ook het Leren & Vieren-weekend in het weekend daarna was weer een groot succes.
Een hoofdbreker is de vraag hoe wij de jongere generatie kunnen bereiken? Wie gaat ons werk op termijn overnemen? Jongeren hebben andere interesses, halen hun informatie uit andere bronnen en communiceren anders. Toch willen wij dat mooie OJEC-zaadje dat ruim 40 jaar geleden is gepland een goede toekomst geven. Het zal nog wel wat denkwerk vergen.
Ik hoop dat jullie ons blijven steunen. Binnenkort ontvangen jullie ons jaarlijkse betaalverzoek met de vraag om een donatie te doen. Direct doneren kan ook op NL10 INGB 0005 2892 50. Een aantal van jullie heeft dat al gedaan, hartelijk dank!
Elja Schwarz, penningmeester OJEC
